PRAGA – subiektywny przewodnik krótko i na temat


Praga jest piękna i definitywnie warto ją zwiedzić. Dlaczego do niej nie wrócimy? Dowiesz się czytając rozszerzoną wersję o naszym pobycie, klikając TU.

DROGA DO PRAGI

Jeżeli jedziesz przez Ołomuniec, to jest to na pewno dobry przystanek na zjedzenie czegoś i rozprostowania nóg.  CAJK BISTRO OŁOMUNIEC to miejsce na śniadanie czy małą przekąskę. Nie trzeba zjeżdżać do miasta, nie tracisz czasu i kilometrów na powrót na trasę docelową. Ponieważ przy jeździe jesteśmy, wspomnę tu o winietkach. Ponieważ ponad wszystko cenię sobie wygodę w podróżowaniu, używam aplikacji AutoPay. Ze względu na wprowadzenie przez nią wirtualnych winietek właśnie m.in na Czechy.

NOCLEG W PRADZE I TRANSPOR PO MIEŚCIE

Śpij tam gdzie chcesz. Taka moja rada. Mam na myśli to, żebyś dostosował się do swojego budżetu. Nie ma znaczenia czy to miejsce jest daleko od centrum Pragi. Dlaczego? Z tego powodu, że Praga jest doskonale skomunikowana. W konsekwencji po jednym dniu, opanujesz poruszanie się tramwajami (polecam) i metrem za pomocą aplikacji Google Maps, która jest do tego stworzona! Raz na jakiś czas przespacerujesz się od przystanku do przystanku, zwiedzając przy tym kolejne zakamarki Pragi. Tak czy owak nie bój się tego.

Kup bilet na 24h faktycznie najbardziej się opłaca. Kupisz go to w tramwaju lub autobusie, płacąc kartą, dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów. Po drugie ten sam bilet obowiązuje w tramwaju i autobusie – nie wiem jak w metro. Zazwyczaj droga do centrum wynosi 15-30 minut, tak czy inaczej naprawdę nie musisz się tym stresować.

Z uwagi na to, że nie używam gotówki, w całej Pradze płaciliśmy kartą. Tak naprawdę nie zdarzyła mi się sytuacja, żebym była zmuszona do wyciągnięcia kasy z bankomatu. Prawdę powiedziawszy uważam, to za bardziej wygodne.

GDZIE ŚNIADANIE W PRADZE

 BISTRO 66. Bistro położone jest na 66 metrach na WIEŻY TELEWIZYJNEJ, która jako pierwsza rzuci ci się w oczy po przyjeździe do Pragi. Nieziemska panorama Pragi.

CAFE FIN. Na śniadanie czeka się długo. Wybór jest za to duży, wiele pozycji, fuzja smaków – słowem: petarda. Dość specyficzna jest herbata.

PIWO

PIVOVAR U FLEKU Miejsce dość specyficzne: na wejściu witają cię duże kadzie i stary, oldschoolowy bar a w dziedzińcu czeka na ciebie duży ogród z ławo stołami. Pełno ludzi. Siadasz tam, gdzie wskaże ci kelner i ledwo się obejrzysz a na stole masz już piwo. Twój wybór to jasne lub ciemne i na tym on się kończy. Tu się pije.

PIVOVAR NARODNI. Znajdziesz tam kilka lokalnie ważonych piw do wyboru, plus jedno specjalne: wędzony jeleń. Można je zamówić w rozmiarze degustacyjnym, co daje całkiem fajny pogląd na warzone tu piwa.

KAVARNA MLYNSKA – ma awangardowy wygląd i dobre, niefiltrowane piwo. Warto tu wybrać przekąski do piwa.

Jeżeli chcesz zjeść kuchnię czeską oraz napić się dobrego piwa to podjedź do OSSEG PRAHA – PIVOVAR&RESTAURANT. 

Fajnym wypadem okazał się MEFISTO MARKET. Jeżeli chcesz skosztować praski street food i piwo, to właściwy adres. 

NAJBARDZIEJ INSTAGRAMOWA KAWIANIA W PRADZE

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda kawiarnia, w której zrzygały się jednorożce to musisz tu przyjść. Wszystko tu jest różowe! Szał robi różowa kawa! CAFE CHLOE.

PRAGA TYLKO DLA ODWAŻANYCH

U VYSTRELENYHO OKA (Pod wybitym okiem) okazało się być lokalną mekką artystów, bohemy i muzyków. Miejsce w mało uczęszczanej dzielnicy przez turystów. Płatność tylko gotówką.

Wzgórze Witkowa Góra, na którym znajduje się monumentalny pomnik Jana Žižki nazywany Narodowym Miejscem Pamięci. Rozpościera się stąd piękny widok na panoramę Pragi.

RZEŹBY MUZEA ZABYTKI

Oprócz Starego Miasta, Zamku na Hradczanach, Tańczącego domu (jejku jakie to jest brzydkie), Złotej uliczki (tip: od 17:00 wejście na nią jest za darmo!!!). Zegara Astronomicznego, Chińskiego Pasażu, biblioteki ze Słupem Wiedzy. Rzeźby głowy Kafki czy Wiszącego Mężczyzny. Znajdziesz pomnik odwróconego konia i św. Wacława ujeżdżającego go. Warto tam zaglądnąć, jest w dość nietypowym miejscu.