6 rzeczy, które musisz zrobić w Zakopanem we wrześniu.


Ten tekst powstał na zlecenie ZAKOPLAN, z którym współpracuje w ramach ZAKOPANE NA WYPASIE. Jak będziesz w Zakopanem, koniecznie zajrzyj do drukowanej wersji ZAKOPLAN, która jest dystrybuowana w całym mieście. Możesz też zerknąć przed przyjazdem na aktualności na ich stronie internetowej lub social mediach.

Wrzesień to nie koniec sezonu w Zakopanem, chociaż z niektórymi rzeczami będziesz musiał się pożegnać. Dlatego nie przegap sześciu rzeczy, które warto zrobić w Zakopanem we wrześniu!


Jesień to ostatni czas na zakup oscypka.

To właśnie w tym miesiącu odbywają się słynne Redyki, a Juhasi schodzą z gór po długiej rozłące do swoich domów. Masz więc ostatnią szansę, aby zjeść prawdziwego oscypka. Potem, aż do maja będziesz czekał na ten słynny, podhalański przysmak.

W tym czasie możesz odwiedzić Muzeum Oscypka, w którym zapoznasz się z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi z gór oraz poznasz techniki wyrobu sera. Dowiesz się, skąd pasterze wzięli się pod Tatrami, czemu na kapeluszach są muszelki i co to jest pucenie. Nauczysz się rozróżniać oscypka od gołek. W nowym sezonie na oscypka ta wiedza na pewno ci się przyda!

Koniecznie zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z owcami!

A gdzie spotkasz owce? Pewniak to Kuźnice. Juhas przechadza się z lewej na prawą, ale nie ma opcji, żeby nie trafić na stado tych cudnych kosiarek. Druga opcja to Kościelisko, tam też na pewno trafisz na pasące się owce. Przy okazji załapiesz się na Poloaniarski Osod. To wydarzenie w Kościelisku odbywa się 10 września i przybliży ci góralskie zwyczaje związane z powrotem bacy i juhasów z owcami z hal.


Skoro przy hali jesteśmy, to ostatni dzwonek na słynne zdjęcie z kwitnącą Wierzbówką Kiprzycą.

Ta piękna purpurowa roślina szczególnie upodobała sobie Halę Gąsienicową. Jeżeli chcesz zrobić istnie instagramowe foto, to jest to ostatni moment! Zaraz po słynnych krokusach, Wierzbówka Kiprzyca rządzi na podhalańskich krajobrazach. Nie możesz tego przegapić!
Wrześniowa pogoda sprzyja widokowym wycieczką. Jeżeli nie przepadasz za górskimi szlakami, to jest kilka panoram, które upolujesz samochodem. Najpiękniejsze wrześniowe panoramy Tatr, które zrobisz swoim telefonem, są w zasięgu ręki i warto poznać, chociaż kilka z nich. Polecam ci Bachledzki Wierch, Antałówkę i Zoniówkę. Efekt murowany!

Bo we mnie jest jazz!


Jesień kojarzy się z jazzowymi klimatami i dokładnie takie znajdziesz w Hotelu Górskim Katalatówki od 26 września do 2 października. Jazz Camp Kalatówki zagości po raz dwudziesty szósty na  górską polanę. Nie przegap biletów i baw się dobrze w Zakopanem we wrześniu!