DOM ARTYSTY (Dolny Śląsk)


Dom Artysty w Głuchołazach to kolejne, wyjątkowe miejsce na mapie Abite! Ostatnio mam szczęście do odwiedzania zupełnie nietuzinkowych domów. Dom Artysty został odremontowany przez Fundację, chociaż był w ruinie kiedy podjęto decyzję o przywróceniu go do jego świetności. Nie wspominając, że zdjęcia na werandzie, które pokazują jak pensjonat prezentował się, zanim Fundacja Benevolens wzięła go pod swoje skrzydła, napawają horrorem. Nie mogę się nadziwić ile trzeba mieć w sobie miłości i determinacji, aby przywrócić starej, 110-letniej willi pierwotny kształt i funkcjonowanie. Po drugie, jakie trzeba mieć „mocne nerwy”. Pomimo tego, że zdarzało nam się odwiedzić miejsca, którym przywrócono dawny blask, to właśnie Dom Artysty zrobił na nas największe wrażenie.

Dom Artysty oferuje noclegi w odrestaurowanym pensjonacie z początku XX w., w pięknej scenerii Parku Zdrojowego w Głuchołazach. Teren ma olbrzymi ogród, który naturalnie łączy się z publiczną częścią Parku Zdrojowego, gdzie czeka na ciebie staw z romantycznym mostem, tężnia solankowa, zakamarki z rzeczką, ławki do odpoczynku w cieniu starych drzew, a wieczorem- fontanna świateł. To miejsce ma urok jak cały historyczny Dolny Śląsk. Jest magicznie, spokojnie i spędzasz tu naprawdę dobre dni.

8 pokoi tematycznych, każdy w innym stylu, są wyjątkowe i komfortowe.

Nam trafił się pokój zwany „Na wsi Bawarskiej” z pięknie zdobionymi meblami malowidłami kwiatów, w ciemnozielonym, stonowanym kolorze. W innych znajdziecie stuletnie meble oraz klimat rodem z sypialni Moneta, z widokiem na ukochany ogród w Giverny. Nic tu nie jest oczywiste i uwierz mi, wszystko zachwyca. W detalach znajdziesz duszę tego miejsca.

Okna wychodzące na olbrzymi ogród ze starymi drzewami dają poczucie schronienia. Masz wrażenie, że tu mieszka cisza, a czas się zatrzymuje. Pensjonat zrobi na Tobie olbrzymie wrażenie. Został wykończony najlepszej jakości materiałami. Przywrócona została w całości weranda, która nadała mu uroku i da ci miejsce do odpoczynku z kubkiem herbaty. Rano pięknie możesz popatrzyć z niej na wschodzące słońce. Warto tego doświadczyć. W jadalni możecie liczyć na pyszne śniadanie, prawdziwą ucztę z lokalnych produktów. Nas zachwyciły miody do tego stopnia, że wracając do domu, zaopatrzyliśmy się w trzy słoiki prosto z pasieki. Perełek tutaj nie brakuje. W domu znajdziesz salę kominkową, w pełni wyposażoną kuchnię do samodzielnego gotowania oraz pracownię malarską. Poruszać się po nim możesz swobodnie, nikt nikomu nie przeszkadza, króluje tu komfort i spokój.

Dlaczego ten dom jest inny niż wszystkie?

Bo tu mieszkają, bywają i tworzą artyści. Tu są wystawy, tu celebruje się życie, tu odkrywasz swoje pasje i rozwijasz wrażliwość. Dom Artysty organizuje plenery malarskie i rzeźbiarskie, warsztaty rękodzieła i spotkania kulinarne. Na ternie posiadłości znajduje się drugi budynek pensjonatowy – Leśne Zacisze, gdzie w klimatycznej sali, będącej dawniej salą balową, odbywają się spotkania autorskie, wystawy i koncerty. Sala została odrestaurowana, a Leśne Zacisze czeka na swoją kolej. Zamieszkują go urocze, małe nietoperze zwane Podkowcami Małymi. To gatunek chroniony, nic więc dziwnego, że w miejscu z dobrą energią i wrażliwymi ludźmi, znalazły swoje schronienie.

Fundacja Benevolens dba o ducha tego miejsca chociażby, organizując wiele eventów, również międzynarodowych. Prowadzi wolontariat zrzeszający młodych ludzi z Europy. Budzi w Tobie chęć do pracy twórczej, wrażliwość na otaczający cię świat. Przyjazd tutaj to przeżycie slow life w najlepszym wydaniu. Głuchołazy otacza przyroda Parku Krajobrazowego „Gór Opawskich”, które są tajemnicze i jak z bajki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: rodziny z dziećmi, pary, przyjaciele. Zresztą miejsce to, oferuje dużo więcej niż jestem w stanie ci napisać. Nie wspominając już o otaczających Głuchołazy atrakcjach i pięknej naturze.

Dziś Fundacja zaprasza Was do pensjonatu Dom Artysty, gdzie można odpocząć i poświęcić się swoim pasją. Ciebie zachęcam do przeczytania pełnej historii tego miejsca na stronie pensjonatu a na ich Facebooku śledzenia wydarzeń. Zaplanuj swój pobyt tak, abyś trafił na jedno z nich. Ciesz się niepowtarzalnym klimatem, jakie zaoferuje ci to miejsce. Daj znać koniecznie, czy udało ci się go odwiedzić.

GDZIE BĘDĘ SPAĆ:

  • Głuchołazy Dolny Śląsk
  • Pensjonat 8 pokoi
  • Każdy pokój ma łazienkę
  • Wspólna jadalnia
  • Wspólny pokój do wypoczynku
  • Wspólna kuchnia do samodzielnego gotowania
  • Możliwość zamówienia śniadań
  • Winda
  • Duży ogród
  • Park Zdrojowy