Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem.


Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem mają swój niepowtarzalny urok. Niezależnie od tego, czy jesteś katolikiem, wierzącym czy ateistą, Zakopane urzeka nastrojem świątecznym. Faktem jest że, Górale są bliżej Boga i widać to w każdej ręcznie stawianej kaplicy na zboczu góry, rzeźbach, które uderzają swoją naiwnościom i prostotą czy w muzyce, która raduje i rozdziela serce na dwoje.

Ja jestem agnostykiem, ale mimo tego, zachwyciło mnie kilka rzeczy dlatego, jeżeli jesteś w Zakopanem w tym właśnie okresie, koniecznie zobacz:

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA:

Najpiękniejszą, jaka widziałam, jest w Sanktuarium św. Antoniego. Ruchoma, duża szopka przedstawia życie codzienne w Betlejem. Cudownie, ręcznie robione figurki, które przychodzisz oglądać „Ale nie po to, by ją zobaczyć, lecz by do niej wejść. Nie jako widzowie, ale uczestnicy. Nie dla przedstawienia, lecz dla spotkania!” – piszą Bernardyni. Masz czas do 6 stycznia.

PASTERKA NA WIKTORÓWKACH:

Jeżeli zadajecie sobie pytanie, gdzie można zobaczyć góralską pasterkę to właśnie tu. Na tę mszę wybierają się nawet niewierzący. Pasterka w kościółku na Wiktorówkach w Tatrach przyciąga od lat miejscowych i turystów. To najlepsze miejsce by posmakować w góralskim folklorze. Nie da się zapomnieć nocy z 24 na 25 grudnia, gdzieś w Tatrach, i dźwięku góralskich skrzypiec nucących: Oj, maluśki, maluśki… Dla tej jednej chwili warto oderwać się od wigilijnego stołu, by idąc dróżką wśród ośnieżonych drzew dotrzeć na północno-wschodni skraj Rusinowej Polany, zwany lasem na Wiktorówkach.

CHOINKA NA KRUPÓWKACH:

Na Krupówkach zaraz przy mostku, pod którym przepływa Foluszowy Potok, stawiana jest choinka. Pięknie przybrana, żywa, na tle panoramy Tatr chwyta za serce. Polecam przejść się zwłaszcza wieczorem na spacer. Cudnie.

FESTIWAL GÓRLASKICH KOLĘD:

Podczas Festiwalu w zakopiańskich kościołach zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy, góralskie pastorałki i najnowsze, współczesne kompozycje. Wspólny kolędowy śpiew będzie rozbrzmiewał w Zakopanem od Wigilii Bożego Narodzenia aż do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Program znajdziecie co roku na ZAKOPLAN.

KOLĘDA TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO:

Bardzo lubię je oglądać. Co rok pomysł na jej motyw przewodni jest inny. Warto obejrzeć te z poprzednich lat, moim zdaniem są najlepsze. Nie tylko dlatego, że występuje tam Tomek. Mają swój niepowtarzalny urok. Wrzucam ci tu moją ulubioną, daj znać w komentarzu, czy udało ci się rozpoznać Drwala.